Makaleler

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

10.06.2016

Başarılı bir hayata sahip olmak hemen herkesin istediği bir şeydir. Bu nedenle başarılı insanlara imrenilir ve o kişilerin başarılı olma nedenleri araştırılır. Kitapçıların kişisel gelişim raflarında bu tar onlarca kitap görürsünüz. Başarılı olmak için gizli bir yöntem, sihirli bir formül varsa da henüz insanoğlu bunu keşfedemedi.

Uzun yıllar boyu yapılan araştırmalar başarılı insanların birçok ortak özelliği olduğunu, kullandıkları yöntem ve davranışların birbirine yakınlık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Aşağıda gördüğünün tabloda mavi alan içerisinde yer alan unsurlar başarılı kişilerin ortak özelliklerini gösteriyor. Bunlar başarının temelini oluşturan ve olmazsa olmaz özellikler olarak kabul edilebilir. Sol tarafta olanlar ihtiyaç duyulan meslek veya alana göre eklenen becerileri gösteriyor. Bu alanda bulunan becerilerin bir sonu yok.

Bu tabloya göre başarılı insanların 8 ortak özelliği ortaya çıkmaktadır. İlk ortak özellik tutku. Bir işi severek yapmak o işin niteliği değiştirdiği gibi işi yapanın daha motive çalışmasını sağlıyor. Bu nedenle de her ne yapıyorsanız severek yapmayı ilke edinin. İkinci özellik çaba. Yaptığınız iş için hiçbir aba harcamaz ve umursamazsanız başarı mümkün değildir. Ciddi anlamda çalışmalı ve emek harcamalısınız. Üçüncü özellik odaklılık.  Bu özellik sadece iş yaşamında değil hayatın her alanında geçerlidir. Her şeye değil tek bir şeye odaklanın. Dördüncü özellik Zorlamak. Her zaman yaptığınız iş olumlu sonuçlanmayabilir. Küsmeyin ve vazgeçmeyin. Bir daha deneyin. Önünüze çıkan engelleri zorlamadan aşamazsınız. Beşinci özellik Yeni fikirler üretmek.  İlerleyebilmek için yaratıcı olmak en önemli koşuldur. Yaratıcı olun ve yeni fikirler üretin. Altıncı özellik olarak Gelişimden söz edebiliriz. Dünya büyük bir hızla değişirken sizin olduğunuz yerde saymanız pek mantıklı gelmiyor öyle değil mi? Kendinizi ve yaptığınız işi sürekli geliştirin, ilerletin. Başarılı insanların ortak özelliklerinden yedincisi ise Yarar.  Burada kendi yararınızı değil başkalarının yararını düşünmeniz gerekiyor. Bencillik başarının önündeki en büyük engeldir. Sadece kendinizi düşünerek hareket etmeyin. Yaptığınız iş ortak bir yarar sağlasın. Sekizinci ve son özellik olarak Devamlılık diyoruz. Başarılı insanlar oldukları yerde kalmazlar, başarısızlığın da başarının da bir son olmadığını iyi bilirler.

Yukarıda sözünü ettiğimiz özellikler öğrenilebilir özelliklerdir. Siz de yaptığınız işte başarılı olmak istiyorsanız bu özellikleri uygulamaya başlayabilirsiniz.


Geri Dön