Makaleler

Elektromanyetik Dalgalardan Nasıl Korunuruz?

10.06.2016

Teknolojinin getirdiği en büyük tehlikelerden biri olan elektromanyetik dalgalar hepimizin sağlığını tehdit ediyor. Avrupa Birliği 2004’te dev bir araştırma gerçekleştirdi. Bu araştırmaya göre, cep telefonlarının kullandığı elektromanyetik dalgaların insan DNA’sında değişiklik yaparak genetik zararlara yol açtığı ortaya çıktı. İngiliz araştırmacı Sir Richard Doll ise 2001 yılında bu konuyla ilgili yaptığı bir araştırmayı yayımladı. Sir Richard Doll’un araştırmasında belli bir değerin üzerindeki manyetik alana maruz kalan 15 yaş altı çocukların lösemiye yakalanma riskinin, maruz kalmayanlara göre 2 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Araştırmada kullanılan manyetik değerin ortalama bir evdeki elektromanyetik alan değeri olması ve birçoğunun engellenebilir olması da durumun en korkunç yanı.

Günlük yaşantınızda ve evinizde alacağınız çok basit önlemlerle elektromanyetik dalgalardan korunabilir kendiniz ve sevdikleriniz için riskleri azaltabilirsiniz. Bunun için ilk olarak elektromanyetik radyasyon kaynaklarının neler olduğunu bilmek gerekiyor.

 • Sabit telekomünikasyon cihazlarının antenleri
 • Trafo merkezleri
 • TV, bilgisayar ekranları
 • RADAR SİSTEMLERİ
 • Uydu iletişim sistemleri
 • Elektrikli ev aletleri
 • Endüstriyel sitemlerin bazıları

Peki, neler yapabilirsiniz?

İlk olarak ev ve daire alırken yüksek gerilim hatlarının nereden geçtiğini kontrol edin. Bu yerlerin en az 500 metre uzağında yaşayın. Baz istasyonlarının olduğu yerleri tercih etmeyin.

Bilgisayar, cep telefonu, telsiz telefon, mikrodalga ve saç kurutma makinesi gibi aletleri uzun süre kullanmayın.

Özellikle cep telefonuyla uzun konuşmalar yapmayın. Yapılan araştırmalar 20 dk boyunca cep telefonuyla konuşan kişilerin mutlaka beyin kontrolünden geçmesi gerektiğini söylüyor. Cep telefonuyla çok fazla konuştuğunuzda başınız ağrımaya başlar. Uzun sürecek konuşmalarda mutlaka kulaklık kullanın.

Kablosuz ev telefonları da cep telefonları kadar tehlikelidir. Ev telefonlarınızı kabloluyla değiştirin.

Cep telefonu satın alırken SAR yani Özgül Soğurma Değeri’nin 1.00w/kg ın altında olmasına dikkat ettin. Sıfıra en yakın telefonu kullanmaya çalışın.

Yatak odalarınızda televizyon, bilgisayar ve cep telefonu bulundurmayın.

Bilgisayar, televizyon gibi cihazlarınınız LCD ekran olmasına özen gösterin. Eski model cihazlar çok daha fazla radyasyona maruz kalmanıza neden olur.

Bilgisayar ekranı ile vücudunuz arasında yarım metre mesafe bırakın.

Kullanmadığınız elektronik aletleri kullanmadığınız zamanlarda fişten çıkarın. “Stand By” yani bekleme konumunda kalan aletler yine de elektrik tüketiyor ve elektromanyetik dalga yayıyorlar.

Tıraş makinelerinin şarjlı modellerini kullanmayı tercih ediniz.

Mikrodalga fırınları gerekmedikçe çalıştırmayın. Eğer çalıştırdıysanız yakınında bulunmamaya özen gösterin.

Bazı kişiler elektromanyetik dalgalara karşı aşırı tepki verirler.

Bu tepkiler;

 • Boğaz kuruluğu,
 • Yüzde kızarıklık
 • Uykusuzluk
 • Gözlerde ağrı ve bulanık görme
 • İşitme zorluğu ve seslere aşırı hassasiyet

Şeklinde kendini gösterebilir.

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve bundan olabildiğince yararlanmalıyız. Ancak bunu yaparken sağlığımızı tehlikeye atmaya gerek yok. Kullandığımız her cihazın tehlikelerini bilir ve buna göre davranırsak hayatı daha yaşanılabilir kılarız. Sizler de evinizde ve yaşamınızın her alanında önerilerimizi dikkate alarak daha sağlıklı ve teknolojiden kopmayarak hayatınızı sürdürebilriisniz.


Geri Dön