Makaleler

2018’de E-öğrenme Dünyasına Damga Vuracak 9 Trend

06.09.2017

2018’e sayılı günler kaldı… Hızla gelişmeye devam eden teknoloji, bir önceki yıla göre çok daha fazla şeyleri de beraberinde getiriyor ve eskiler hızla tarihe karışıyor. 2018’e damga vuracak e-öğrenme alanında şirketlerin kullanmasında yarar sağlayacak trendlere göz atalım.

  • Video tüm hızıyla geliyor

İçerik tasarımı hala tüm gücünü koruyor, ancak dijital dünyanın kuralları da hızla değişiyor. Sosyal içerik, e- kitaplar, bloglar, yorumlar e-öğrenmenin bir parçası olarak kullanılmaya devam edecek, ancak video ve dinamik görsel içeriklerin tasarım ve uygulanması yeni yılda şaha kalkacak.

  • Nesnelerin interneti hayatımıza girecek

Birbirleriyle iletişim kurarak hayatımızı kolaylaştıracak makineler, sistemler hayatın hemen hemen her alanında kendini göstermeye başlıyor. Bunun sonucunu e-öğrenmede de görmeye başlayacağız. Özellikle çeşitli aygıtlar yanına yaklaştığınızda mobil cihazınızdan kendisiyle ilgili tüm bilgileri sunmaya başlayacak.

  • Bulut servisleri yaygınlaşacak

Geçtiğimiz yıl bulut uygulamaları yaygınlaşmıştı. Birçok kurum pazarlama, satış, lojistik, insan kaynakları gibi faaliyetlerini bulut uygulamaları üzerinden yönetmeye başladı. Bu durumun akıllı telefonlardaki geniş internet bandının kullanılmasıyla daha da yaygınlaşacağını söyleyebiliriz.

  • Daha fazla sosyal öğrenme gelecek

Sosyal öğrenmeyle ilgili düşüncelerimiz yenilenecek. Bugüne kadar tam olarak oturmamıştı ama bu yıldan itibaren artık kurum içi sosyal paylaşımla öğrenme araçlarını daha fazla kullanmaya ve görmeye başlayacağız.

  • Büyük veri ve ön analizler önemli olacak

Kullanıcı ve kullanım analizleriyle geleceği tahmin etmek üzere büyük veri analizi giderek daha fazla kullanılacak. Sektörel bazda kullanıcı profilleri çıkarmak, ihtiyaçları belirlemek, hangilerinin daha yararlı olduğuyla ilgili içerik eğilimlerini tahmin etmek büyük veriyle daha da fazla mümkün olacak.

  • Kişiselleştirme artacak

E-öğrenmede kişiye özel eğitim programlarının uygulanması yeni yılda da hızını arttırarak devam edecek. Önümüzdeki yıl, daha da fazla kişisel gelişim programlarını kişilerin hayatında göreceğiz.

  • E-öğrenmede otomasyon artacak

Organizasyonlar değişip geliştikçe, farklı görevlere değişik profillerde yeni çalışanlar işe başladıkça, içerikler ve veriler de çoğaldıkça e-öğrenme otomasyonu giderek yaygınlaşacak. E-öğrenme içerikleriyle çalışanları buluşturan yüksek otomasyon kurumlara zaman kazandıracak ve rutin işleri düzenlemede yardımcı olacak. 


Geri Dön